INFORMACJA PRASOWA – marzec 2021

Niemal 1000 uczniów przygotowało prace plastyczne dla medyków!

“Dziękujemy, Medycy!” to hasło akcji, w którą zaangażowało się niemal 1000 uczniów z całej Polski. Tak chcą okazać wsparcie osobom z pierwszej linii frontu walki z COVID-19, ale też głośno chcą powiedzieć, że choć są jeszcze dość młodzi (to uczennice i uczniowie klas I-III szkół podstawowych), to już wiedzą, że medycy to superbohaterowie.

Z prac plastycznych uczniów na stronie www.medycydziekujemy.pl powstaje najbardziej życzliwa i pełna wdzięczności e-galeria.

Akcji towarzyszy konkurs. Medycy z trudem wybrali ponad 30 rysunków zgłoszonych przez nauczycieli i właśnie na te prace można głosować do czwartku (25.03.) do godz. 20. Każdy głos to gest wsparcia i życzliwości. Już teraz zagłosowało kilka tysięcy osób.

Uczniowie biorąc udział w akcji dbają tym samym o swoje szkoły. Klasa autora pracy, która zdobędzie najwięcej punktów, otrzyma AuraAir – pierwszy na świecie oczyszczacz, który neutralizuje wirusy i pleśń (nie pozostają one na filtrach). Trzy kolejne szkoły, dostaną pakiety testów antygenowych – API Covid Rapid Antigen. Testy każdorazowo wykonywać będzie medyk, a dobra wiadomość jest taka, że w przypadku tych testów, może zostać pobrany płytki wymaz, co jest zdecydowanie bardziej komfortowe dla pacjentów. W Polsce przeprowadzono dodatkowe badania kliniczne owych amerykańskich testów – 100 osób przebadano szybkim testem API i testem diagnostycznym qRT-PCR, tylko jeden wynik się różnił. Jest to więc bardzo wysoka czułość. 

Co dzieci mówią dzięki rysunkom?

Każda z prac jest wzruszająca i każdy, kto je ogląda, ma swoją ulubioną. Prace są wybierane według jednego klucza: “Która chwyta najbardziej za serce?” • Dyplom dla Superbohaterów! Choć jestem jeszcze mała i co się dzieje rozumiem, jedyne co mogę dla Was zrobić, to siedzieć w domu i namalować dla Was rysunek. Mam nadzieję, że szybko tego wirusa pogonicie i nasze życie do normalności przywrócicie. Dziękujemy! / Maja, kl. 3, Szkoła Podstawowa nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim
 • Wiedzą o tym duzi i mali, że medycy są wspaniali. Dziękujemy! / Julia, kl. 3a, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Jana Bosko w Zakrzowie
 • Kochani lekarze, niech nic złego Wam się nie przydarzy. Wy wirusa pokonacie, bo odwagę wielką macie. Dziękujemy, Tymek. / Tymek, kl. 2b, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Tarnowskich Górach
 • Dziękuję za wyleczenie babci Gosi. / Sebastian, kl. 1b, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie
 • Medycy dziękujemy! Za trudne decyzje, które podejmujecie każdego dnia. Za opiekę i porady. Za obronę przed wirusem. Za wasze poświęcenie i wyrzeczenia. Za Waszą wiedzę. Za uśmiech i dobre słowo. Za walkę o nasze zdrowie. Za pracę ponad siły. Za wytrwałość. / Radek, kl. 1b, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Jana Dzierżona w Kluczborku
 • Superbohater ratuje świat! / Martyna, kl. 2a, Zespół Kształcenia w Wielkim Klinczu
 • Mamo moja i wszyscy medycy, chcę podziękować Wam za trud i ciężką pracę. Jesteście odważni i macie Wielkie Serca. Życzę Wam zawsze uśmiechniętej buzi i dużo zdrowia. Dziękuję. / Bartek, kl. 2, Szkoła Podstawowa w Chylinie
 • Medycy, dziękujemy! / Kacper, kl. 2, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Kornela Makuszyńskiego w Wysocku Wielkim
 • Dziękujemy medykom za zaszczepienie naszych Nauczycieli. / Przemek, kl. 3, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janowie
 • Dziękujemy za uratowanie naszych serc. / Alicja, kl. 3, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janowie
 • Dziś Wasze ręce wznoszą cały nasz świat. Dziękuję. / Kornelia, kl. 1, Szkoła Podstawowa im . Karola Małłka w Narzymiu

Zobacz prace uczniów

E-galeria jest tworzona systematycznie. Codziennie są dodawane nowe zdjęcia. 

Zapraszamy do e-galerii, żebyście mogli Państwo obserwować jak ją tworzymy. 

Co medycy myślą o pracach uczniów?

Ewa Tratkiewicz, pielęgniarka, która pracuje na oddziale covidowym w Szpitalu Bródnowskim: 
– Prace są cudne. Chwytają za serce. Nie do wiary, że dzieci tak postrzegają ten ciężki czas dla nas, ale też dla nich. One też są przecież daleko od szkoły i przyjaciół. To wzruszające, że widzą tą sytuację tak ciepło i z taką wdzięcznością oraz empatią. Dziękuję uczniowie!

Joanna Jędraszek, położna w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie:
– Prace bardzo niesamowite. Niektóre aż wzruszające. Szczególnie takie, gdy dzieci dziękują za wyleczenie dziadków. Widać, że uczniowie wiedzą, że praca medyka polega na dbaniu o innych. I pewnie, że każdy stara się wykonywać swoją pracę najlepiej, jak potrafi, ale proszę mi wierzyć, że miłe słowa mają znaczenie. Zdarza się, że czasem czuję się aż skrępowana, gdy usłyszę podziękowania, a z drugiej strony to miłe, że nasza praca jest zauważona, czujemy się wtedy bardziej potrzebni. To uskrzydla

Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii, pracujący w Szpitalu w Płońsku:
– Nie potrafię aż tak ładnie malować, jak dzieci. Widać, że mocno przyłożyły się do wykonania prac. Walor estetyczny to jest jeden aspekt, ale równie ciekawy jest przekaz. Obok helikopterów, karetek, pomieszczeń, gdzie medycy pracują, widać również maseczki, strzykawki do szczepień i płyny do dezynfekcji. To jest budujące, że uczniowie rozumieją, jak w zasadniczy sposób pomaga to walczyć z pandemią COVID-19.

Oczywiście nie bez znaczenia są wszystkie miłe słowa ujęte w pracach. Pewnie, że jesteśmy profesjonalistami i zawsze pracujemy zgodnie z aktualną wiedzą, niezależnie od okoliczności, ale dużo milej pracuje się w dobrej atmosferze, bez hejtu.

Cieszę się też, że staliśmy się bardziej otwarci na wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Ta wiedza pomoże nam w przyszłości być zdrowszym społeczeństwem.

wkrótce znajdzie się tu więcej wypowiedzi medyków

Uczniowie o swoich pracach

Wiktoria, utalentowana trzecioklasistka, która po mamie odziedziczyła talent plastyczny.

 – Jestem wdzięczna medykom za opiekę nad pacjentami. Moi dziadkowie też byli chorzy, a teraz są już zdrowi. Mieli dobrą opiekę. Mój rysunek przedstawia, jak pielęgniarki opiekują się osobami starszymi. Pracę rysowałam aż sześć godzin. Pozdrawiam wszystkich medyków.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, Bełchatów 

Wiktoria, to mała konstruktorka, zdecydowała się przygotować pracę na kartonie, z pomocą mamy wycięła wielkie serce, które potem trzy godziny kolorowała:

– Medyk to lekarz, który leczy ludzi i się nimi opiekuje. Są wtedy, gdy są nam potrzebni. Tęsknię za szkołą i przyjaciółkami. Chciałabym, żeby pandemia się już skończyła. Dlatego, gdy ktoś kicha trzeba się odsunąć, trzeba też nosić maseczkę. I teraz też ważne jest, by być dla siebie miłym. Moją supermocą jest być pomocną i miłą. Trzeba zawsze mówić: Dziękuję, gdy dostanie się jakiś prezent albo gdy ktoś się nami dobrze opiekuje.

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza, Łyse

Julia na namalowanie pracy poświęciła jeden wieczór. Rysunek przedstawia prawdziwą historię, której doświadczyła. Jej rodzice zachorowali na COVID-19 – tata został zabrany do szpitala, a mama przeszła chorobę w domu. Julia nie miała tak silnych objawów jak oni, ale mocno kaszlała: – Chciałam podziękować medykom za uratowanie mojego taty – mówi Julka.

Szkoła Podstawowa nr 1 / Pruszcz Gdański 

Alina, uczennica drugiej klasy, narysowała paradę. Planeta Ziemia ma maskę, co symbolizuje pandemię, ale wkoło są ludzie, którzy radośnie rzucają kwiaty dla medyków.

 – Pandemia trwa już rok. To bardzo długo. Chciałabym, żeby się skończyła. Trzeba dziękować medykom, że tak się nami opiekują – mówi Alina.

Szkoła Podstawowa nr 80, Wrocław 

Nauczyciele o akcji "Medycy, dziękujemy!"

Aneta Niewiadomska, 
nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 118 im. płk.pil. Bolesława Orlińskiego we Wrocławiu:

Dzieci, które uczę, są chętne i gotowe do niesienia pomocy innym, czy to dobrym słowem, gestem czy angażując się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Do udziału w akcji „Dziękujemy. Medykom!” nie trzeba było ich zachęcać, ponieważ bardzo lubią brać udział w konkursach, akcjach społecznych i najzwyczajniej w świecie, po ludzku, nieść pomoc i pokazać kawal serducha innym, którzy tego w danej chwili potrzebują.

Cieszymy się, że jesteśmy częścią takiego projektu. Jak już powstanie e-galeria z 1000 prac to będzie to niespotykane wydarzenie. Chcemy właśnie w ten sposób okazać wdzięczność dla osób, które w codziennym trudzie, narażając swoje życie, ratują życie innych. Dzieci potrafią pokazać te najważniejsze emocje w rozbrajający sposób. Mam nadzieję, że każdy, kto zobaczy parce uczniów, przypomni sobie, że możemy się dobrze i serdecznie zachowywać, nawet wtedy gdy jest trochę trudniej. Taka akcja jest też ważne dla uczniów. Są dzieci, które popadają w stany depresyjne, szczególnie starsze i dla nich taka e-galeria też ważna.

To jest czas, kiedy powinniśmy myśleć i o sobie i o bliskich. Możemy sprawdzić przyjemność komuś nawet małym gestem. W tym kontekście życzliwość to supermoc. I w sytuacji, w której teraz jesteśmy, powinniśmy z niej korzystać jak najczęściej.

Dlaczego powstaje e-galeria „Medycy, dziękujemy!”?

Dobre momenty warto pamiętać. Chcemy pokazać, że mówienie: „Dziękuję”, „Doceniam”, „Proszę” to supermoce, które każdy z nas posiada. Akcja: “Medycy, dziękujemy!” przypomina, że relacje między ludźmi są najważniejsze, a będąc życzliwymi możemy zrobić razem o wiele więcej. Pandemia pokazała, jak mocno tęsknimy za kolegami z klasy i nauczycielami, gdy długo ich nie widzimy. Nadal jest to jednak moment, gdy każdy z nas szczególnie powinien dbać o swoje bezpieczeństwo. 

AKCJA: „Medycy, dziękujemy!”

Służby medyczne mówią: „Testuj COVID”, żebyś wiedział, czy nie zarażasz, ale COVID-19 mówi również: „Ludzie, testuję Was!”. Nauczyciele, kurierzy, pracownicy biurowi – każdy z nas ma inne doświadczenia i każdego ta niecodzienna sytuacja zastała w innym miejscu. Ratownicy medyczni oraz lekarze, pielęgniarki, położne, salowe, noszowi w szpitalach jednoimiennych codziennie stawiają się w pracy, by leczyć chorych i im pomagać. Warto te wzruszające momenty zapamiętywać. Jednym z takich pomników tej wytężonej pracy i wielkiego zaangażowania może być właśnie e-galeria: “Medycy, dziękujemy!”

„Medycy, Dziękujemy!” to ogólnopolska akcja, w której namawiamy, by w czasie pandemii nie ignorować nawet najmniejszych objawów złego samopoczucia i byśmy jako społeczeństwo błyskawicznie ucinali wszystkie nowe drogi transmisji wirusa. Blisko 80% populacji przechodzi COVID-19 niemal bezobjawowo. To powoduje, że bardzo łatwo jest pomyśleć: „Wirus mi nie zagraża”. Jednak nawet jeśli jesteśmy w grupie szczęśliwców, dla których koronawirus jest łagodny, to nigdy nie wiemy, jak chorobę przejdzie sąsiad, babcia, kuzynka, pani ekspedientka, czy taksówkarz, którzy mieli z nami styczność. Mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 może doprowadzić do ostrej niewydolności oddechowej, a według relacji ratowników medycznych, zmagania o każdy oddech to beznadziejna walka, której nie życzą nikomu.

Kontakt dla mediów

Magdalena Mańkowska, tel. 690 000 679, e-mail: kontakt@medycydziekujemy.pl

Powiązane posty

Ty też przygotuj kartkę dla medyka!

1000 dzieci narysowało swoje kartki dla medyków, Ty też możesz stworzyć swoją! Kliknij na poniższe zdjęcia, pobierz plik PDF, wydrukuj, narysuj lub wklej np. swoje